Advisory Groups

The Shire of Harvey’s Advisory Groups aim to improve community engagement and inform the Shire of the needs and aspirations in the community.

If you are interested in being involved in one of the Advisory Groups email communitydevelopment@harvey.wa.gov.au

Each Advisory Group has Council Representatives and Community Representatives. You can find all of our Advisory Groups and the Representatives for each group below.

Advisory Groups

Australind Place Advisory Group

Councillor Representatives

Cr Michelle Campbell

Cr Tania Jackson

Community Representatives

Julieta Bracknell

Daryl Fishwick

Pete Gianfransesco

Juanita Goodlich

Vanessa Harrop

Leanne Logan-Ketteringham

Lisa Malatesta

Karen McCarthy

Seana  Sloan

Cathy  Smith

Brunswick Place Advisory Group

Councillor Representatives

Cr Francis Burgoyne

Cr Wendy Dickinson

Community Representatives

Brandon Brooksbank

Jo Dalton

Gerald Fry

Jamie  Fry

Leanne Juricev

Murray Piggott

Judy Talbot OAM

Coastal Place Advisory Group

Councillor Representatives

Cr Paul Gillett

Cr Michelle Boylan

Community Representatives

Julie Doyle

Sue Della

Tony Hiscock

Susan Marshall

Graham Winter

Kurt Zink

Community Safety and Crime Prevention Advisory Group

Councillor Representatives

Cr John Bromham

Cr Michelle Boylan

Community Representatives

Lynda Armstrong

Greg Campbell

Natasha Cooper

Sgt. Mick Bickford

Sgt. Wayne Byram

Katherine Celenza

Deanne Fleay

Sgt. Scott Gillis

Community Sail Training Trust Advisory Group

Councillor Representatives

Cr Paul Beech

Cr Michelle Campbell

Community Representatives

Kaye Ayre

Fred Talbot

Gary Van Burgel OAM JP

Norm Stanford

Don Watts

Disability Access and Inclusion Advisory Group

Councillor Representatives

Cr Robyn Coleman

Cr Amanda Lovitt

Community Representatives

Taryn Glasson

Adam Johnson

Brenda Nicol

Sue Manning

Lawrence Mitting

Robyn South

Harvey Place Advisory Group

Councillor Representatives

Cr Paul Beech

Cr Michelle Boylan

Community Representatives

Brian Bevans

Corrine Brislin

Joe Capogreco

Leah Cristie

Daniel  Fielder

Anne Haylock

Brian Kealley

James Junio

Cheryl  Moyle

Pippa Nielsen

Pauline Rattray

Janine Quicke

Salli-an Watt

Heritage Advisory Group

Councillor Representatives

Cr Francis Burgoyne

Cr Wendy Dickinson

Community Representatives

Richard Knight

Heather Wade

Allan Ward

Sport and Recreation Advisory Group

Councillor Representatives

Cr Michelle Boylan

Cr Paul Beech

Community Representatives

Craig Carbone

Pete Davis     

Domenic Fazzolari     

Niall O’Connor

Gordon Pattenden

Benjamin Piggott

Terry Nugent

Graham Merrick

Louisa Sgambelluri

David Stapleton                     

Dean South    

Robyn South                          

Leigh Vaughan                                   

Yarloop Place Advisory Group

Councillor Representatives

Cr Wendy Dickinson

Cr Tania Jackson

Community Representatives

Helen Alexander

Janice  Bathurst

Lois Blackburn

Kathryn Camisa

Bevan Delaney

Julie Ann Ford

Dave Harvey

Ian Mills

Kim Skipworth